Діагностика психічного особистісного розвитку дітей


Діти шкільного віку, Догляд за дитиною / Понедельник, Март 26th, 2018
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Діагностика психічного розвитку дітей

При проведенні діагностики дітей важливо пам’ятати про те, що психічний розвиток — це складний процес, в якому неможливо виділити окремі незалежні один від одного параметри. Тому при проведенні діагностики необхідно використовувати цілу батарею методик, спрямованих на вивчення всіх сторін психіки дітей, зіставляючи отримані дані так, щоб можна було отримати цілісне уявлення про конкретну дитину. При цьому важливо не тільки правильно підібрати методики, але і розташувати їх в певному порядку, щоб дитина не втомився, не відмовився від роботи.

Аналізуючи отримані дані, важливо встановити взаємозв’язок між окремими особливостями і сторонами психіки обстежуваного дитини (пізнавальними здібностями, особистісними якостями, характером спілкування). На підставі такого аналізу складається психологічна характеристика, в якій дається комплексне опис психологічних рис даної дитини, а також основні причини появи тих недоліків і відхилень, які були виявлені в процесі обстеження. Адже в реальному житті все боку психіки впливають один на одного, і, наприклад, неуспішність у навчальній діяльності може бути пов’язана як з відставанням пізнавального розвитку, так і з високою тривожністю або уповільненим темпом орієнтування дітей. У свою чергу особливості пам’яті та рівень мислення визначають і деякі якості особистості, наприклад, рівень домагань або агресивність дитини, особливості його спілкування.

Правильна діагностика — перший крок в організації корекції психічних відхилень, так як вона показує, що є першопричиною порушень в психічному розвитку, які якості найгірше сформовані. Таким чином на підставі психологічної характеристики складається план корекції — від допомоги дитині в виправленні простих недоліків до компенсації складних дефектів. Складання такої характеристики є не простим завданням навіть для практичного психолога; для успішної роботи потрібна деяка практика і, головне, дотримання основних правил роботи з тестами, тому що непрофесійний підхід до діагностики може принести більше шкоди, ніж користі.

Обстеження, як правило, починається з бесіди з дорослими, (іншими вихователями, вчителями, батьками) в тому випадку, якщо вони звернулися до Вас з певними скаргами на дитину. У процесі бесіди Вам необхідно чітко визначити характер претензій до дитини і причин невдоволення ім.

Власне обстеження дитини починається з аналізу його зовнішнього вигляду і його реакції на ситуацію обстеження. При цьому треба звертати увагу на те, наскільки дитина відкритий для контакту, проявляє він активність (наприклад, вивчає обстановку в кімнаті, розглядає з інтересом іграшки, предмети, що стоять в ній) або він расторможен, т. Е. Крутиться на місці, поривається встати, крутить щось у руках або просто базікає руками або ногами. Фіксується і прояв загальмованості, напруженості, що проявляється дитиною, прагнення сісти або встати в куточок, небажання звертати на себе увагу, боязнь вступити в розмову.

Всі ці факти пов’язані як з психодинамическими (вродженими) особливостями дитини (наприклад, з імпульсивністю або Регідние), так і з якостями його особистості (наприклад, з тривожністю або демонстративністю). Отримані при спостереженні дані в подальшому зіставляються з даними тестів і допомагають зрозуміти природу інтелектуальних або емоційних відхилень дитини.

При обстеженні важливо чергувати методики таким чином, щоб методи, спрямовані на вивчення пам’яті, слідували за методиками, спрямованими на аналіз мислення, а вивчення сприйняття слід за дослідженням креативності. Починати діагностику рекомендується з малювання (як на вільну, так і на задану тему), даючи дитині час увійти в ситуацію обстеження. Спочатку даються і завдання на дослідження пам’яті, так як необхідно час (не менше 20 хвилин) для дослідження відстроченого відтворення. У той же час особистісні методики пропонуються дітям в кінці роботи, після того, як новизна ситуації для нього згладиться і налагодиться контакт між дорослим, які проводять діагностику, і дитиною. Ця послідовність зберігається і в тому випадку, якщо обстеження проводиться не одноразово, але протягом кількох занять.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

При проведенні діагностики необхідно запам’ятати кілька основних правил, без яких Ваша робота не буде успішною.

1. Кожна методика направлена на вимір дуже вузького, спеціального якості — якогось виду уваги, пам’яті, мислення дитини. Немає методик, які б вимірювали відразу все, немає методик, на підставі яких Ви б могли відразу зрозуміти все в дитині і дати загальну характеристику його особистих якостей, здібностей, особливостей його спілкування або стилю діяльності, його пізнавальних процесів. Тому для складання психологічної характеристики необхідно використовувати не менше 10-15 різних тестів.
2. Обов’язково звертайте увагу на інструкцію, яка дається в кожній методиці. Пам’ятайте, що неправильна інструкція може повністю змінити зміст завдання і, отже, отриманий Вами результат.
3. Не забувайте про те, що кожна методика розрахована на певний вік. Тому уважно стежте за тим, щоб вік досліджуваного дитини збігався з тим віком, для якого складена дана методика. Існують методи, які можна використовувати в різних вікових групах. У таких випадках звертайте увагу на інструкцію і спосіб подачі матеріалу для кожного віку.
4. Результати, отримані Вами, також не можуть бути однакові для різного віку. Тому будьте уважні при інтерпретації результатів, обов’язково звіряйте їх з нормативністю, т. Е. З тими результатами, які є типовими для дітей даного віку. Пам’ятайте і про те, що тільки за даними однієї методики, навіть якщо результати дитини нижче, ніж повинні бути в нормі, ще не можна зробити висновок про його дурості або відсталості, так само як і про обдарованість. Такий висновок може бути зроблений тільки в тому випадку, якщо дані всіх інтелектуальних тестів (або більшості з них) нижче або вище норми.
5. Багато методики вимагають спеціального стимульного матеріалу, т. Е. Карток, текстів, картинок, які пропонуються дитині. Не забувайте, що всі інструкції про порядок пред’явлення і способі подачі цього матеріалу обов’язкові; при недотриманні їх або зміні самого матеріалу Ви отримаєте зовсім інший результат.
6. Чи існують так звані суб’єктивні і об’єктивні методики, способи аналізу отриманих результатів. Одні з них мають точні ключі і розраховані за балами варіанти відповідей, інші вимагають не кількісної, але якісної інтерпретації; хоча працювати з ними важче, часто ці методи дають більш важливі дані про психічний стан дитини. Однак при роботі з ними треба проявляти особливу увагу і звіряти отримані результати з показниками, отриманими в інших тестах.
7. Ніколи не намагайтеся тиснути на дитину, т. Е. Працювати з ним без його добровільного бажання. Заперечення дитиною ситуації обстеження може порушити весь процес діагностики і Ви отримаєте невірні результати. Намагайтеся теж не підкреслювати, що Ви перевіряєте дитини, як би екзаменуете його, це призведе до напруженості, скутості і також порушить об’єктивність отриманих даних. Можете включити обстеження в процес будь-якої спільної діяльності, навіть ігровий, але тільки в тому випадку, якщо дитина може і в процесі цієї гри зосередитися, прийняти завдання, а не кинути його на півдорозі, якщо воно йому здасться нудним або важким. Словом, Ви повинні зацікавити його цією діяльністю і добитися уваги до неї.

Екстенсивні і інтенсивні методи діагностики

Ми вже відзначали, що аутичні діти відчувають себе спокійніше і безпечніше, якщо існує чіткий розпорядок дня, чітке дотримання традицій. Багато дітей вимагають неухильного дотримання режиму дня: прогулянка повинна проходити в один і той же час і по одному і тому ж маршруту, обід — в один і той же час, так як аутичні діти важко пристосовуються до нових обставин і до нових людей. Переконати такого дитини змінити встановлений порядок практично неможливо. Ця особливість повинна враховуватися і при проведенні психокорекційних занять: необхідна сувора організація режиму в корекційної групі. Необхідно стежити за тим, щоб структура занять, місце і час їх проведення, склад групи не зазнавали яких би то не було змін.

При визначенні складу і кількості учасників групи необхідно також враховувати ступінь тяжкості дефекту. При проведенні занять з дітьми з важкої афективної патологією (перша і друга групи) до складу групи має включатися від 3 до 5 дітей, і не більше. Число учасників такої групи можна розширити за рахунок здорових дітей, бажано родичів аутіч-них дітей (братів, сестер) або знайомих. Досвід нашої роботи показав доцільність інтеграції в корекційної групі дітей з аутизмом і здорових однолітків.

Крім того, слід враховувати вік дітей з РДА. Бажано включати в групу дітей з різницею у віці не більше двох років.

Цілеспрямоване психокоррекционное вплив на дитину з аутизмом здійснюється через психокоректувальний комплекс, який складається з чотирьох взаємопов’язаних блоків:

У діагностично-консультативний блок входять діагностика особливостей психічного розвитку дитини і діагностика соціального середовища. Діагностика психічного розвитку дитини включає в себе:

• всебічне клініко-психологічне вивчення особливостей особистісного розвитку дитини з аутизмом.

• аналіз системи сімейних відносин, характеру взаємодії батьків і дитини, стилів сімейного виховання, особистісних особливостей батьків.

Діагностика соціального середовища дитини включає в себе аналіз негативних факторів соціального середовища, що травмують дитину, особливості його соціальної адаптації в середовищі, специфіку його ставлення до оточуючих.

Діагностика повинна здійснюватися за допомогою екстенсивних та інтенсивних методів дослідження.

• спрямовані бесіди з батьками про особливості психічного розвитку дитини на різних вікових етапах;

• аналіз медичних документів, характеристик дитини, отриманих від педагогів;

• спрямоване спостереження за дитиною в процесі консультування, діагностики та інших форм психологічної допомоги. (Не викликає сумнівів, що психологічна діагностика дітей з раннім дитячим аутизмом повинна спиратися на вміння психолога спостерігати за дитиною в процесі діяльності, доступної йому.)

До Інтенсивним методам ставляться експериментально-психологічні методи.

Попереднє знайомство з дитиною та її батьками проходить в психологічному кабінеті. Якщо дитина проявляє збудження, бігає, голосно кричить, стрибає, то необхідно дати йому можливість адаптуватися в кабінеті, не звертати уваги на його афективні реакції, спокійно займатися своєю справою і спостерігати за дитиною. Слід попередньо проінструктувати батьків: вони не повинні робити зауваження дитині в кабінеті психолога. Коли дитина заспокоїться, можна запропонувати йому різноманітні ігри на вибір, щоб він був зайнятий в процесі бесіди психолога з батьками.

Слід підкреслити, що проведення експериментально-психологічної діагностики дітей з аутизмом з використанням інструментальних методів не завжди можливо, особливо для дітей з важким ступенем афективної патології.

Психолог дитячого садка, куди батьки хотіли влаштувати дитину 5 років 4 місяців, страждає раннім дитячим аутизмом, в своєму висновку написала: «неразлічает кольору, форми, величину, відсутня цілеспрямована діяльність, не може у складанні геометричних фігур і предметів з двох частин, не сформовані графічні вміння та ін. ». В результаті вона прийшла до висновку про важку розумову відсталість у дитини і відмовила йому в перебуванні в групі «Особлива дитина». Спілкування з хлопчиком в корекційної групі показувало зворотне. У процесі вільної гри з дидактичним матеріалом з набору М. Монтессорі хлопчик правильно співвідносив предмети за формою і величиною, складав квадрат і коло з двох і трьох частин, крейдою на спеціальній дошці проводив вертикальні і горизонтальні лінії, розфарбовував трафарети, показував кольору за подобою.

У психологічній практиці існує безліч методів недирективной психологічної діагностики. Особливе значення в діагностичній роботі з дітьми з аутизмом мають методи, розроблені М. Монтессорі. Концепція М. Монтессорі в цілому побудована на уявленні про визначальну роль активної цілеспрямованої предметно-практичної діяльності для розвитку психіки дітей з порушеннями в розвитку. Суть даного підходу до діагностики полягає в тому, що дитина завжди сам вибирає з дидактичного матеріалу той, який задовольняє актуальну потребу його розвитку [Монтессорі, 1986, 2000] \

Надана методом М. Монтессорі свобода вибору, по суті, є тим, до чого так прагнуть аутичні діти. Тим самим діагностична процедура паралельно сприяє і формуванню самостійності і ініціативи у дитини.

З дітьми третьої і четвертої групи можливе проведення експериментально-психологічного обстеження. Доцільно використання функцио-нальних проб для оцінки особливостей працездатності та динаміки психічних процесів, а також проектних методів (методика Розенцвейга, дитячий варіант методики CAT методика Рене-Жиля, графічні тести).

Консультація психолога дітям, підліткам, дорослим

Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я System of the social-personally development of children with limited abilities connecting with health Текст наукової статті за фахом Психологія

Скопіюйте отформатированную бібліографічне посилання через буфер обміну або перейдіть по одній з посилань для імпорту в Менеджер бібліографій.

Лаврова Галина Миколаївна Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я // Вісник ЮУрГУ. Серія: Психологія. 2009. №5 (138). URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / sistema-sotsialno-lichnostnogo-razvitiya-detey-s-ogranichennymi-vozmozhnostyami-zdorovya (дата звернення: 04.10).

Лаврова Галина Миколаївна Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я Вісник Південно-Уральського державного університету. Серія: Психологія (2009). URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / sistema-sotsialno-lichnostnogo-razvitiya-detey-s-ogranichennymi-vozmozhnostyami-zdorovya (дата звернення: 04.10).

Лаврова Галина Миколаївна (2009). Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я. Вісник Південно-Уральського державного університету. Серія: Психологія URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / sistema-sotsialno-lichnostnogo-razvitiya-detey-s-ogranichennymi-vozmozhnostyami-zdorovya (дата звернення: 04.10).

Скопіюйте отформатированную бібліографічне посилання через буфер обміну або перейдіть по одній з посилань для імпорту в Менеджер бібліографій.

Лаврова Галина Миколаївна Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я // Вісник ЮУрГУ. Серія: Психологія. 2009. №5 (138) С.31-40.

Лаврова Галина Миколаївна Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я Вісник Південно-Уральського державного університету. Серія: Психологія (2009).

Лаврова Галина Миколаївна (2009). Система соціально-особистісного розвитку дітей з обмеженими можливостями здоров’я. Вісник Південно-Уральського державного університету. Серія: Психологія

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...