Формування мислення у молодшому шкільному віці


Діти шкільного віку, Догляд за дитиною, Зачаття, Здорові вуха / Понедельник, Март 26th, 2018
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Молодший шкільний вік — Розумовий розвиток

Формування мислення у молодшому шкільному віці

Особливість здорової психіки дитини — пізнавальна активність. Допитливість дитини постійно спрямована на пізнання навколишнього світу і побудова своєї картини цього світу. Дитина, граючи, експериментує, намагається встановити причинно-наслідкові зв’язки і залежності. Він сам, наприклад, може дізнатися, які предмети тонуть, а які будуть плавати.

Чим активніше в розумовому відношенні дитина, тим більше він задає питань і тем різноманітніше ці питання. Дитина може цікавитися всім на світі: якої глибини океан? як там дихають тварини? скільки тисяч кілометрів земна куля? чому в горах не тане сніг, а внизу розтанув?

Дитина прагне до знань, а саме засвоєння знань відбувається через численне навіщо? , Як? , Чому? . Він змушений оперувати знаннями, представляти ситуації і намагатися знайти можливий шлях для відповіді на питання. При виникненні деяких задач дитина намагається вирішити їх, реально приміряючись і пробуючи, але він же може вирішувати задачі, як то кажуть, в розумі. Він уявляє собі реальну ситуацію і як би діє в ній у своїй уяві. Таке мислення, в якому рішення задачі відбувається в результаті внутрішніх дій з образами, називається наочно-образним. Образне мислення — основний вид мислення в молодшому шкільному віці. Звичайно, Молодший школяр може мислити логічно, але слід пам’ятати, що цей вік сензитивен до навчання, що спирається на наочність.

Мислення дитини на початку навчання в школі відрізняється егоцентризмом, особою розумовою позицією, обумовленої відсутністю знань, необхідних для правильного вирішення певних проблемних ситуацій. Так, дитина сам не відкриває у своєму особистому досвіді знання про збереження таких властивостей предметів, як довжина, обсяг, вага та ін. Відсутність систематичності знань, недостатній розвиток понять призводять до того, що в мисленні дитини панує логіка сприйняття. Дитині, наприклад, важко оцінювати те саме кількість води, піску, пластиліну і т. Д. Як рівне (те ж саме), коли на його очах відбувається зміна їхньої конфігурації відповідно до форми судини, куди вони поміщені. Дитина потрапляє в залежність від того, що він бачить в кожен новий момент зміни предметів. Однак в початкових класах дитина вже може думкою зіставляти окремі факти, поєднувати їх у цілісну картину і навіть формувати для себе абстрактні знання, віддалені від прямих джерел.

Ж. Піаже встановив, що мислення дитини в шість-сім років характеризується центрацией або сприйняттям світу речей і їх властивостей з єдино можливою для дитини реально займаної їм позиції. Дитині важко уявити, що його бачення світу не збігається з тим, як сприймають цей світ інші люди. Так, якщо попросити дитину подивитися на макет, на якому представлені три гори різної висоти, затуляють один одного, а потім запропонувати знайти малюнок, на якому гори зображені так, як їх бачить дитина, то він досить легко справляється з цим завданням. Але якщо попросити дитину вибрати малюнок, на якому зображені гори, так, як їх бачить людина, що дивиться з протилежної точки, то дитина вибирає малюнок, що відображає його власне бачення. У цьому віці дитині важко уявити собі, що може бути інша точка зору, що можна бачити по-різному.

Ж. Піаже описав дослідження, які вказують на відсутність у дитини уявлення про сталість деяких властивостей речей як на характерну рису дітей до шести-семи років. Класичними є досліди з пластиліновими кульками.

Якщо покласти перед дитиною два абсолютно однакових кульки з пластиліну, то дитина відразу встановлює, що вони однакові за кількістю маси пластиліну. Варто, однак, на очах у дитини зім’яти одну кульку в коржик і після цього запитати, де більше пластиліну, дитина відразу відповість, що пластиліну більше в виноградному.

Або інший досвід. Якщо перед дитиною викласти два ряди гудзиків, один під іншим, так, щоб гудзики одного ряду точно відповідали гудзиків іншого ряду, і запитати у дитини, в якому ряду їх більше, то він відповідає, що гудзиків в обох рядах однакова кількість. Але якщо в одному ряду зменшити відстані між гудзиками і він займе меншу відстань в довжину, ніж інший, і повторити питання, то дитина вкаже на довший ряд, вважаючи, що в ньому гудзиків більше. Хоча дитина чітко бачив, що гудзиків ніхто не прибирав і не додавав.

Специфіка дитячого мислення, згідно Ж. Піаже, — центрация і несформованість уявлень про сталість основних сил природи. Але для дітей шести-семи років характерні проміжні відповіді.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Логічного множення відносин для відкриття інваріантності загальних величин однак недостатньо. Згідно Ж. Піаже, коли після оцінки величин лише з точки зору одновимірних перцептивних відносин. дитина координує ці відносини один з одним, він конструює в результаті цього багатовимірне ціле, проте це також ціле, яке залишається інтенсивним і не піддається екстенсивним вимірам до тих пір, поки дитина не опанує іншими, крім логічного множення, засобами математичного порядку.

У вітчизняній психології було показано, що навчання розумінню принципу збереження відразу ж на задачах Ж. Піаже не дає бажаного результату, тому що яскраві зовнішні відмінності порівнюваних предметів роблять дитину несприйнятливим до навчання. У дослідженнях П. Я. Гальперіна і його співробітників дитини вчили користуватися спеціальним знаряддям для розумових операцій — мірою і допоміжними засобами (лотками) для оцінки величин в спеціальних завданнях. Застосування різних заходів дозволяє виокремити властивості об’єкта і таким чином звільнити дитину від тиску візуально сприймаються зовнішніх відмінностей, які були в задачах Ж. Піаже. Використання для вирішення завдання заходів і допоміжних засобів, які фіксують і закріплюють те, що обстежено, дає можливість уявити перетворення об’єкта і збереження його незмінних параметрів.

Після навчання використання знарядь для розумових операцій діти переносять засвоєний спосіб міркувань на завдання Ж. Піаже: відбувається переорієнтування дитини в ситуації, з’являється поділ того, що виступає під впливом сприйняття як очевидне (насправді здається), і того, що є в дійсності, — істотних відносин. Гарматно-опосередковане дію призводить до поділу зовнішньої картини речей на її видимість і приховані за цією видимістю істотні відносини.

Безумовно, в сучасному суспільстві Розумовий розвиток дитини залежить від типу конструювання нового знання. Воно будується дорослим, які мають вже сформованим інтелектом. Йдеться про наукове знання (Ж. Піаже). Інтелектуальний розвиток визначається соціальними факторами — індивід змінюється соціальними відносинами.

Перехід до систематичного навчання в школі, до розвиваючого навчання змінює орієнтування дитини в оточуючих його явищах дійсності. На донаучной стадії розвитку мислення дитина судить про зміни з егоцентричних позицій, але перехід до засвоєння нових способів вирішення проблем змінює свідомість дитини, його позицію в оцінці предметів і змін, що відбуваються з ним. Розвивальне навчання підводить дитину до засвоєння наукової картини світу, він починає орієнтуватися на суспільно вироблені критерії.

Джерело: Мухіна В. С. Вікова психологія: феноменологія розвитку, дитинство, отроцтво

Стаття по темі Мислення молодшого школяра.

Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці Developmental peculiarities of junior schoolchildren and teen-ager # 39; s creative thinking Текст наукової статті за фахом Психологія

    ТВОРЧІСТЬ, ТВОРЧЕ МИСЛЕННЯ, РОЗВИТОК ТВОРЧОГО МИСЛЕННЯ, CREATIVITY, CREATIVE THINKING, CREATIVE THINKING DEVELOPMENT

Анотація
наукової статті з психології, автор наукової роботи — Чернецька Надія Ігорівна

Стаття присвячена узагальненню особливостей розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці. Представлений короткий огляд робіт з проблем розвитку творчого мислення, як класиків вікової психології, так і сучасних авторів.

Abstract 2012 year, VAK speciality — 19.00.00, author — Chernetskaya Nadezhda Igorevna

The paper is devoted to the compilation of creative thinking developmental pe-culiarities at elementary school and teen-age developmental periods. Custom-ary summary upon creative thinking developmental problems in classical and contemporary psychological researches is presented.

Наукова стаття за фахом Психологія з наукового журналу Концепт, Чернецька Надія Ігорівна

Скопіюйте отформатированную бібліографічне посилання через буфер обміну або перейдіть по одній з посилань для імпорту в Менеджер бібліографій.

Чернецька Надія Ігорівна Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці // Концепт. 2012. №8. URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / osobennosti-razvitiya-tvorcheskogo-myshleniya-v-mladshem-shkolnom-i-podrostkovom-vozraste (дата звернення: 04.10).

Чернецька Надія Ігорівна Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці Концепт (2012). URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / osobennosti-razvitiya-tvorcheskogo-myshleniya-v-mladshem-shkolnom-i-podrostkovom-vozraste (дата звернення: 04.10).

Чернецька Надія Ігорівна (2012). Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці. Концепт URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / osobennosti-razvitiya-tvorcheskogo-myshleniya-v-mladshem-shkolnom-i-podrostkovom-vozraste (дата звернення: 04.10).

Скопіюйте отформатированную бібліографічне посилання через буфер обміну або перейдіть по одній з посилань для імпорту в Менеджер бібліографій.

Чернецька Надія Ігорівна Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці // Концепт. 2012. №8 С.84-91.

Чернецька Надія Ігорівна Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці Концепт (2012).

Чернецька Надія Ігорівна (2012). Особливості розвитку творчого мислення в молодшому шкільному і підлітковому віці. концепт

Головна / Діти / Виховання / Вправи на розвиток мислення для школярів молодших класів

Вправи на розвиток мислення для школярів молодших класів

Формування мислення у молодшому шкільному віціДитині молодшого шкільного віку для повноцінного освоєння шкільної програми, необхідні не сукупність знань, набутих раніше, а вміння самостійно приймати рішення, правильно викладати свої думки, запам’ятовувати і застосовувати пройдений матеріал. У цьому віці у дітей відбувається посилене розвиток інтелекту. Основні психологічні функції, такі як мова, мислення, пам’ять, сприйняття розвиваються в повній мірі і стають контрольованим процесом. Але без спеціальних вправ на розвиток мислення з існуючої складної шкільною програмою не обійтися.

Особливості мислення дітей молодшого шкільного віку

У програму навчання школярів молодших класів входять такі поняття як: виділення істотних і несуттєвих ознак, виведення слідства, порівняння, узагальнення, визначення поняття. Якщо розумові здібності дитини не досить розвинені, то знання, отримані в школі, можуть засвоюватися не в повній мірі — фрагментами. Це, звичайно ж, позначається на його успішності і сприйнятті світу в цілому. У цей період у дітей молодшого шкільного віку часом відбуваються в голові різні метаморфози — боротьба конкретної інформації з розвиваються логічним мисленням. Відношення між предметами і явищами і їх зв’язку будуються на можливості розвитку мислення дітей молодшого шкільного віку. Поряд з іншими розвиваючими програмами вивчають такі вправи на розвиток мислення для школярів:

    Визначення протилежностей (худий-товстий, сміливець-боягуз) Присутність функціональних зв’язків (ліс і дерева, птах і небо) Відділення частини від цілого (поляна — квітка, снігопад — сніжинка)

Вступ дитини в шкільне життя тягне за собою ряд труднощів. Занадто різання зміни в житті дитини в цей період. Тому, шановні дорослі, не сподівайтеся тільки на знання, отримані в школі вашою дитиною і тим більше, на розвиток здібностей на базі шкільної програми. Необхідно постійно займатися саморозвитком, вивчити інформацію про вправи на розвиток мислення для школярів. Постійно займатися з дитиною, вирішувати ребуси, завдання, спостерігати за навколишнім світом і ділитися враженнями. Ще не сформувався дитячий організм продовжує пізнавати світ і його сприйняття може докорінно відрізнятися від вашого. Формування поглядів і розвиток мислення встановлюється на стадії дорослішання. Наприклад, якщо учні 1-2 класу виділяють тільки зовнішні ознаки дії об’єкта (що робить і для чого), то до третього класу хлопці можуть більш детально описати дії, знайти об’єднані ознаки і порівняти різні об’єкти. Наприклад: осика і ромашка. Вони різні (розмір, форма, колір), але об’єднує їх загальні характеристики — це живі організми, вони ростуть, харчуються вологою, дихають, розмножуються.

Вправи для розвитку логічного мислення

Формування мислення у молодшому шкільному віціЗдатність дитини виробляти прості логічні дії такі як: аналіз, порівняння, узагальнення та ін. Називаються логічним мисленням. Логічне мислення у дитини не може розвиватися спонтанно, для цього необхідні заняття з розвитку логіки в дитячих установах і вдома з батьками. Перш, ніж вступити в етап шкільної освіти, дитина має бути підготовлений до отримання знань. Існують різні комплекси вправ для розвитку логічного мислення.

Гра «Подорож бабки». Метою гри є розвиток кмітливості і уваги, орієнтація на площині. Дітям роздають картки, розділені на чотири квадрати і фішка-бабка. За вказівкою педагога або батька дитина пересуває фішку в потрібний кут (вгору, вниз, ліворуч, праворуч).

Загадки і вікторини. Спрямовані на швидкість реакції, тренування пам’яті, розвиток нестандартного мислення. У загадках повинен відображатися і аналізуватися предмет з просторової, тимчасової і кількісної точки зору.

    По батькові у Буратіно. Друг говорить крокодила. Найкраще в світі засіб проти жара, на думку Карлсона. Село, в якій проживав кіт Матроскін.

Гра на розвиток швидкості реакції. Ведучий задає питання: круглий, смачний персонаж казки; добрий дід з великим мішком; який день тижня буде післязавтра; літній головний убір з козирком.

Гра «Закінчи фразу». Вірші пише. Нас лікує. Нас вчить… Картини пише… Будинок будує… Пісні співає… Двір підмітає…

Загадки-жарти. Такі загадки є вправами для дітей на розвиток мислення. Вони розвивають швидкість реакції, увагу, кмітливість, здатність аналізувати. наприклад:

    Летіла зграя лебедів: два ззаду, один попереду, два збоку, три позаду. Питання: скільки було журавлів? Вийшла курочка гуляти, вивела своїх курчат: 5 бігли попереду, 6 залишилися позаду, порахуйте їх хлопці, скільки разом всіх курчат? У мами на кухні стояли 3 гуртки, тарілок 4, на них 3 ватрушки. Скільки посуду стояло у мами на кухні? Скільки лап у трьох їжачків, скільки ласт у двох моржат, скільки ніг у крокодила, пальців у великої горили?

Всі ці вправи для дітей на розвиток мислення, безумовно, позитивним чином позначаться в процесі навчання вашої дитини. Залучення вашої дитини до мистецтва малювання, грі на музичних інструментах, ліплення буде хорошим доповненням до вправ на розвиток мислення. Адже всі перераховані заняття розвивають у дитини дрібну моторику, що відповідає за формування і розвиток логіки, мислення, пам’яті. Наявність логічного мислення є одним з основних необхідних якостей, що впливають на вибір професії. Діти від природи допитливі і прагнуть якомога швидше пізнати зовнішній світ. Чи не бороніть їм, а тільки направляйте в потрібну сторону їх невгамовну енергію. Вправи на розвиток мислення потрібно проводити в ігровій формі, ненав’язливо. Більше розмовляйте з дитиною, не залишайте його питання без відповідей. Не шкодуйте часу на виховання вашої дитини. Адже що посієш, так би мовити…

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...