Особливості мовлення у дітей старшого дошкільного віку


Діти дошкільного віку, Для дітей, Підвищений тиск, Підготовка дітей до школи / Понедельник, Март 26th, 2018
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку PECULIARITIES OF SPEECH DEVELOPMENT OF SENIOR PRESCHOOL CHILDREN WITH DELAY OF PSYCHIC DEVELOPMENT Текст наукової статті за фахом Народное образование. Педагогіка

    ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА НЕДОСТАТНІСТЬ, ЗАДЕРЖКА ПСИХІЧНОГО РОЗВИТКУ, МОВА, ГОТОВНІСТЬ ДО НАВЧАННЯ ГРАМОТИ, ДОШКІЛЬНЯТА, INTELLECTUAL DISABILITIES, MENTAL RETARDATION, SPEECH, PREPARATION FOR LEARNING READING AND WRITING, PRESCHOOLERS

Анотація
наукової статті з народної освіти та педагогіки, автор наукової роботи — КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА, зарин Аліція ПЕТРІВНА, ІЛЬЇНА СВІТЛАНА ЮРІЇВНА

У статті представлені деякі результати експериментального вивчення зв’язного мовлення дошкільників із затримкою психічного розвитку (ЗПР) як найважливішої умови готовності до навчання грамоті. Особливості промови дітей із затримкою психічного розвитку показані на тлі розвитку мови у дітей старшого дошкільного віку з нормальним розвитком і з розумовою відсталістю.

Abstract 2015 year, VAK speciality — 13.00.00, author — KARSLIEVA IRINA VLADIMIROVNA, ZARIN ALITSIYA PETROVNA, ILINA SVETLANA YURIEVNA

The article presents some results of an experimental study of coherent speech of preschool children with mental retardation as a major condition of preparation for learning reading and writing. Peculiar features of the speech of children with mental retardation are shown on the background of speech development in senior preschool children with normal development and with mental retardation.

Наукова стаття за фахом Народное образование. Педагогіка з наукового журналу Спеціальна освіта, КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА, зарин Аліція ПЕТРІВНА, ІЛЬЇНА СВІТЛАНА ЮРІЇВНА

Скопіюйте отформатированную бібліографічне посилання через буфер обміну або перейдіть по одній з посилань для імпорту в Менеджер бібліографій.

КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА, зарин Аліція ПЕТРІВНА, ІЛЬЇНА СВІТЛАНА ЮРІЇВНА Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку // Спеціальна освіта. 2015. №3. URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / osobennosti-razvitiya-rechi-detey-starshego-doshkolnogo-vozrasta-s-zaderzhkoy-psihicheskogo-razvitiya (дата звернення: 04.10).

КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА et al. Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку Спеціальна освіта (2015). URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / osobennosti-razvitiya-rechi-detey-starshego-doshkolnogo-vozrasta-s-zaderzhkoy-psihicheskogo-razvitiya (дата звернення: 04.10).

КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА, зарин Аліція ПЕТРІВНА ІЛЬЇНА СВІТЛАНА ЮРІЇВНА (2015). Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку. Спеціальна освіта URL: http: // cyberleninka. ru / article / n / osobennosti-razvitiya-rechi-detey-starshego-doshkolnogo-vozrasta-s-zaderzhkoy-psihicheskogo-razvitiya (дата звернення: 04.10).

Скопіюйте отформатированную бібліографічне посилання через буфер обміну або перейдіть по одній з посилань для імпорту в Менеджер бібліографій.

КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА, зарин Аліція ПЕТРІВНА, ІЛЬЇНА СВІТЛАНА ЮРІЇВНА Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку // Спеціальна освіта. 2015. №3 С.92-99.

КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА et al. Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку Спеціальна освіта (2015).

КАРСЛІЕВА ІРИНА ВОЛОДИМИРІВНА, зарин Аліція ПЕТРІВНА ІЛЬЇНА СВІТЛАНА ЮРІЇВНА (2015). Особливості розвитку мовлення дітей старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку. Спеціальна освіта

Перегляд: Головна Порушення мови ОНР Особливості використання вербальних засобів спілкування дітьми старшого дошкільного віку із загальним недорозвиненням мови

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Особливості використання вербальних засобів спілкування дітьми старшого дошкільного віку із загальним недорозвиненням мови

Особливості мовлення у дітей старшого дошкільного вікуНесформованість комунікативної функції мови — одна з причин непідготовленості дітей з мовною патологією до шкільного навчання. У статті розкриваються проблеми, з якими стикаються діти із загальним недорозвиненням мови в спілкуванні з дорослими.

У дошкільному віці дитина інтенсивно опановує мову. Мова виконує різноманітні функції в житті дитини. Основний і початкової є комунікативна функція, тобто призначення мови бути засобом спілкування.

Мовне особистісне спілкування має важливе значення для розвитку дитини.

По-перше, він засвоює норми і правила поведінки і намагається свідомо дотримуватися їх. По-друге, діти вчаться бачити себе як би з боку, що є необхідною умовою свідомого управління своєю поведінкою. І, по-третє, діти вчаться розрізняти ролі різних дорослих: батьків, вихователів — і відповідно до цього по-різному будувати свої відносини з ними.

Нерідко у дітей дошкільного віку вказано на недоліки мовної продукції. Це спостерігається у дітей із загальним недорозвиненням мови.

У цих дітей, поряд з лексико-граматичними і фонетико-фонематичним порушеннями, є порушення основних компонентів діяльності спілкування, які проявляються в якісному недосконалість вербальних засобів спілкування, необхідних для цілісної реалізації даного виду діяльності.

Все це в цілому не дозволяє дітям з даними порушеннями підніматися на вищі рівні комунікативної діяльності. Особистісне спілкування є найважчим для цих дошкільнят. Якщо і в старшому дошкільному віці дитини цікавлять тільки гри з іграшками, а його висловлювання носять лише миттєвий характер, можна говорити про затримку розвитку спілкування.

Аналіз експериментальних даних дозволив представити цілісні картини особливостей засобів спілкування у дітей із загальним недорозвиненням мови.

В першу чергу необхідно охарактеризувати використання дітьми Невербальні засоби спілкування .

Спостереження показали, що для дітей із загальним недорозвиненням мови характерна деяка скутість у використанні жестів, міміки при спілкуванні з дорослими. Діти не прагнуть доповнити тим самим передану інформацію Під час спілкування діти намагалися не дивитися на дорослого. Однак жестикуляція, що супроводжує мова, в якійсь мірі використовувалася дітьми. На цьому наголошувалося в тих випадках, коли діти не могли передати свої думки словами. Жести носили компенсуючий характер.

Особливу увагу слід приділити Мовним засобів спілкування . В ході експерименту були організовані 3 різні за характером ситуації спілкування:

Спілкування в організованій ігровій ситуації, спілкування про прочитану книгу, Бесіда на абстрактні теми.

Діти із загальним недорозвиненням мови в ігровій ситуації проявили найбільшу мовну активність. В даному випадку мова була «вплетена» в предметну діяльність. І це набагато полегшувало спілкування для дітей із загальним недорозвиненням мови. У даній ситуації мова ситуативно обумовлена, т. Е. Спілкування дитини з дорослим спиралося на наочну ситуацію (предмети, дії з ними) ( «Я люблю грати. У мене вдома багато іграшок»; «Я роблю квіточку. Він буде гарний»; » Я зроблю машинку «).

В цілому в мові дітей домінували повідомлення про наявність тих чи інших іграшок будинку. Відзначалися і 1 — 2 висловлювання «Внеситуативно» характеру, однак викликалися вони тільки дорослим ( «А ти любиш грати? — Так, я часто граю з друзями. У мене багато друзів. Влітку ми відпочиваємо на дачі. Їздимо на велосипедах»). Лексика була пов’язана з конкретною предметною ситуацією.

Діти в спілкуванні використовували велику кількість іменників ( «Це квітка»; «Це машинка»). Прикметники або були відсутні, або висловлювали атрибутивні властивості предметів (колір, розмір) ( «Він буде різнокольоровий»; «Кузов великий»; «Самокат синій»). Дієслова використовувалися тільки для відображення конкретних предметних дій ( «Я їжджу на машинці», «Я зроблю квітка»).

Діти в більшості випадків використовували прості поширені пропозиції ( «Пограємо з мозаїкою. Я зроблю будиночок»).

Вже при розмові про книгу мовна активність дітей знизилася, в порівнянні з попередньою ситуацією. Діти уважно слухали розповідь. Під час бесіди більшість дошкільнят тільки відповідали на питання дорослого ( «Про кого це оповідання? — Про жабах. — А що ти можеш про них розповісти? Вони різні? — Так. — Які вони? — Ну… Одна смілива, інша не смілива «). Ініціативи в спілкуванні не висловлювали.

На нашу думку, дані труднощі обумовлені тим, що мова була лише частково обумовлена ​​ситуацією. Це і стало причиною зниження мовної активності в спілкуванні дітей із загальним недорозвиненням мови.

Дошкільнята із загальним недорозвиненням мови в спілкуванні використовували прості речення. Відзначалися навіть випадки, коли діти обмежувалися тільки одним словом при відповіді на питання ( «Про кого це оповідання? — Про пінгвінів. — Де вони живуть? — На півночі. — А чому вони так веселилися? — Там лист був»; «Пінгвіни в цьому оповіданні, які вони? — Не знаю «;» Кот, який він? — Злодій. — він добре надходив? — Ні. — Чому? — Краде «;» Що сподобалося в оповіданні? — Як пінгвіни мішок клювали. — Чому? — Весело «). А іноді просто відмовлялися від обговорення.

У ситуації ж спілкування дітей з дорослим на абстрактні теми діти із загальним недорозвиненням мови практично не висловлювали ініціативи в спілкуванні. Діти ніяк не підтримували розмову, не бажали висловлювати свою думку, давати оцінку ( «Що треба робити, щоб дружба була міцною? — Не знаю»; «Що таке дружба? — Коли дружиш»).

Мова дітей не відрізнялася різноманітністю. Висловлювання дітей будувалися лише відповідно до питаннями дорослого ( «У тебе багато друзів? — Багато. — Розкажи мені про них. — Вони хороші»). Діти не прагнули розширити рамки спілкування. В основному дошкільнята давали односкладові відповіді, використовували прості речення.

Характер висловлювань під час обговорення різних тим не змінювався. Висловлювання інформативного характеру займали провідне становище. Оціночні судження займали малу частку ( «Про кого ця історія? — Про друзів. — Хто вчинив правильно? Хто справжній друг? — Не знаю. Напевно, Лена. — А чому? — … (мовчання)»).

Узагальнюючи все вищесказане, можна відзначити, що діти із загальним недорозвиненням мови прагнуть до діловим контактам з дорослим. Діти не відчувають труднощів у спілкуванні з дорослим з опорою на предметну діяльність. Ситуація ж бесіди викликає загальне зниження мовної активності, зменшення кількості і зміна характеру висловлювань. Це можливо обумовлено труднощами вираження своєї оцінки в мовній формі.

Діти з мовним порушенням насилу підбирали слова при висловлюванні своєї думки. Найчастіше, в їх словниковому запасі не було конкретних слів, що виражають те чи інше явище ( «У тебе є найкращий друг? — Так. — А чому він найкращий? — Ми дружимо, разом граємо. — А як він себе веде, коли ви разом? — … (мовчання) Ну, не знаю. Просто граємо «).

Труднощі актуалізації слів, неможливість встановлення причинно-наслідкових зв’язків, відсутність описових елементів, все це і багато іншого зумовило своєрідні особливості спілкування з дорослим дітей із загальним недорозвиненням мови.

Щукіна Тетяна Олександрівна,
учитель-логопед,
ГБДОУ №17 Курортного району,
м. Санкт-Петербург

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...