Підвищений верхній тиск що це означає. Підвищений тиск що робити


Виховання дитини, Догляд за дитиною, Лікування серця, Овуляція / Понедельник, Май 21st, 2018
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Кровоносна система людини має дуже розвинену і розгалужену мережу артерій, капілярів, вен і ін. Артеріальний тиск (верхнє і нижнє) — це показник визначає тиск проходить крові на стінки судин.

Звичайно, свідчення в кожної артерії будуть відрізнятися один від одного. Але чим ближче артерія до серця, тим тиск вище, а якщо судини знаходяться на периферії, то тиск крові в них буде нижче. Тому, вимірюючи тиск тонометром, ми визначаємо середнє значення тиску в організмі, за яке приймаються показники плечової артерії. Вона найбільш доступна для вимірювання, а її віддаленість від серця дозволяє використовувати отримані вимірювання як усереднені загальні.

Тиск верхнє і нижнє: значення норми

Тиск, який прийнято вважати за норму, визначається показаннями 120/80 мм. рт. ст. Але треба знати, що навіть у скоєного здорової людини протягом доби тиск буде коливатися, і це нормальне фізіологічне явище.

  Після фізичний навантажень АТ підвищується, це викликано необхідністю організму збільшити приплив крові і кисню до м’язів. У спекотну і задушливу погоду тиск знижується, так як вміст кисню в атмосфері зменшується, що призводить до накопичення вуглекислого газу в організмі та сприяє розширенню судин.

Коливання верхніх показників від 90 … 140 мм. рт. ст. і нижнього від 60 … 90 мм. рт. ст. є нормальним і не вважається патологією.

Що показують цифри на дисплеї тонометра

Підвищений верхній тиск що це означає. Підвищений тиск що робитиДля вимірювання тиск використовується тонометр. Пристрій можна використовувати і самостійно, вимірюючи тиск у міру необхідності.

За допомогою тонометра фіксується два свідчення тиску: верхнє (систолічний) і нижнє (діастолічний). У народі ще називають верхнє — серцевим, а нижня — нирковим.

Систолічний (сердечне) тиск показує, з якою силою і напругою серце виштовхує кров в аорту. Цей показник залежить від роботи серця, звідси і назва. В основному, підвищення верхнього рівня залежить від частоти і сили викиду крові. Як правило, поряд з високим верхнім тиском частішає і пульс. Однак так буває не завжди.

Що означає нижня артеріальний тиск? Діастолічний (нирковий) тиск показує, з яким тиском кров досягає серця. На цей показник впливає стан судин і їх тонус. За стиснення і напруга судин відповідає така речовина як ренін. Його виробляють нирки, тому якщо робота нирок або наднирників порушена, то проводиться зайва кількість реніну. Саме це і призводить до підвищення тиску.

Кожна людина індивідуальна, тому і тиск може відрізнятися від загальноприйнятої норми. Є таке поняття як «робочий тиск». Це ті цифри, при яких людина не відчуває якогось дискомфорту. В цьому випадку показники тиску (верхнє і нижнє) можуть бути злегка підвищеними або зниженими, і це буде нормою для конкретної людини. Від них і слід відштовхуватися в оцінки подальших вимірювань.

Природні зміни тиску

Крім індивідуальних особливостей роботи нирок і серця, підвищення тиску може бути пов’язано з віковими змінами.

З віком, приймаючи до уваги старіння організму, норма тиску підвищується. Наприклад, для 70-ти літніх людей нормою вже вважається 140/90 мм. рт. ст. Після п’ятдесяти допускається значення тиск 135/90 мм. рт. ст. Для молодих людей поріг 140/90 мм. рт. ст. І збільшення цифр говорить про початок розвитку гіпертонії. Саме тому якщо у людини у віці 30-35 років тиск часто і регулярно підвищується до позначки 135/90 мм. рт. ст. то необхідно звернутися до лікаря. Оскільки не лікований гіпертонія здатна стати причиною незворотних змін.

Види і ознаки гіпертонії

Гіпертонія може бути трьох видів:

На першій стадії захворювання ще можна вилікувати без прийому лікарських засобів. Тиск на даному етапі може коливатися в межах 140-159 / 90-99 мм. рт. ст. І зараз варто звернути увагу на свій спосіб життя, переглянути фізичні навантаження і системи харчування. Буде потрібно повна відмова від шкідливих звичок. Бажано уникати стресових ситуацій, а нормалізувати свій психоемоційний стан. Швидше за все, артеріальний тиск повернеться в межі прийнятої норми.

Гіпертонічна хвороба середньої тяжкості характеризується тиском 160/100 — 179/109 мм. рт. ст. У цьому випадку людина потребує термінової консультації фахівця. Уникнути вживання лікарських препаратів вже не вийти. Буде потрібно проходження повного обстеження. Тільки адекватно підібрана лікарська терапія допоможе нормалізувати тиск і уникнути ймовірних ускладнень.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Важка гіпертонія вже вимагає серйозного лікування, найчастіше, госпіталізації. Тільки в цьому випадку можна уникнути розвитку інсульту або інфаркту. Тиск в цьому випадку підвищується до позначки 180/110 мм. рт. ст. і вище.

Що це означає, якщо нижній тиск дев’яносто (90)?

Підвищений верхній тиск що це означає. Підвищений тиск що робити

Артеріальний тиск — один з головних показників гемодинаміки, воно показує, наскільки тиск крові на стінки артерій перевершує атмосферний. За рівнем тиску можна судити про стан серця, судин, нервової системи, ендокринних залоз, фільтраційної функції нирок, наявність і ступінь крововтрати і зневоднення.

При вимірюванні артеріального тиску отримують два показники — систолічний (верхнє, сердечне) і діастолічний (нижній, судинне) тиск. Вони показують артеріальний тиск під час стиснення шлуночків серця і під час їх розслаблення.
Підвищений верхній тиск що це означає. Підвищений тиск що робити
Діастолічний тиск, який називають нижнім, або судинним, залежить від опору стінки судин потоку крові. Нормальне нижній тиск — 65-89 мм. рт. ст, більш високе називається гіпертензією. Гіпертензія підрозділяється на кілька ступенів:

  Легка # 8212; 90-105. Середня # 8212; 106-115. Важка # 8212; 116-129. Злоякісна # 8212; вище 130.

Гіпертензія може бути самостійним захворюванням, але частіше вона є ознакою хвороб серця, нирок, нервової або ендокринної системи.

Пульсовий тиск — це різниця між двома показниками тиску. Воно може рости, якщо збільшено систолічний тиск, а діастолічний залишається в межах норми (захворювання серця), або зменшуватися, якщо росте тільки нижній тиск (ниркова гіпертензія). Говорити про діастолічної гіпертензії можна тільки тоді, коли разом з підвищенням діастолічного тиску знижується пульсовий.

Від чого підвищується діастолічний тиск?

Як вже було сказано, нижній тиск залежить від судинного опору і об’єму циркулюючої крові. Судинне опір регулюється кількома системами:

  Ренін і гормони ренін-альдостеронової системи зменшують ниркову фільтрацію і підвищують тиск, в основному діастолічний. Ренін виділяється в нирках і запускає дію ланцюга ангіотензину в крові, а вони в свою чергу стимулюють синтез в надниркових залозах альдостерону. Його дія — уповільнення фільтрації в ниркових клубочках і затримка натрію і, як наслідок, води в організмі. У нормі ця системі служить для підтримки артеріального тиску, при цьому підвищення в крові кількості іонів натрію пригнічує синтез реніну. Вплив САС (симпатоадреналової системи) теж підвищує тиск, тільки за рахунок звуження судин, тому підвищується і систолічний, і діастолічний тиск. Симпатична нервова система і адреналін виконують в організмі спільну функцію адаптації до мінливих умов зовнішнього середовища. Вплив адреналіну і симпатичного відділу нервової системи, в якій він і його попередник норадреналін виступають нейромедиаторами, різноманітне — звужуються артерії нирок, шкіри, кишечника, але при цьому розширюються коронарні і мозкові артерії (перерозподіл крові), збільшується артеріальний тиск, серцевий викид і тонус м’язів. Все це дозволяє забезпечити максимальну працездатність життєво важливих органів — серця і головного мозку, а також забезпечення кров’ю і киснем м’язів. Щитовидна залоза . Тироксин впливає, аналогічне адреналіну і підвищує систолічний та діастолічний тиск.

Обсяг циркулюючої крові залежить від стану клубочковоїфільтрації в нирках і кількості спожитої рідини.
Підвищений верхній тиск що це означає. Підвищений тиск що робити
Стійке підвищення нижнього тиску вище 90 мм. рт. ст з’являється при захворюваннях нирок, пов’язаних зі зниженням фільтрації і підвищенням вироблення реніну (ниркова недостатність, гломерулонефрит, пухлини ренін-продукує тканини), пухлинах коркового і мозкового шару надниркових залоз, захворюваннях щитовидної залози, хворобах нервової системи, збільшують активність симпатичного відділу.

Що робити при високому діастолічному тиску?

Перше, що потрібно зробити, якщо домашній тонометр регулярно показує нижній тиск 90 і вище — звернутися до лікаря . Лікар призначить аналізи для виявлення причини гіпертензії — загальний і біохімічний аналізи крові, окремо — пробу на креатинін, аналіз крові на вміст тироксину; аналізи сечі — загальноклінічний аналіз, проби по Нечипоренко та Зимницьким; ЕКГ і Ехо-КГ, УЗД черевної порожнини, рентгенографію нирок. Всі ці дослідження дозволяють виявити патологію серця, нирок, щитовидної залози та інших органів.

Лікування артеріальної гіпертензії залежить від її причин, але загальні рекомендації — дієта з обмеженням солі, приправ і жирних страв, прийом препаратів, що впливають на регуляцію артеріального тиску. При пухлинах ендокринних залоз показана операція.

Підвищення артеріального тиску, в тому числі діастолічного, може свідчити про різних патологіях. Ставити діагноз тільки по одному цією ознакою досить проблематично, але в будь-якому випадку нижній тиск вище 90 мм. рт. ст є тривожним симптомом.

Що значить верхнє і нижнє тиск людини? Які показники норми артеріального тиску за віком?

Здоров’я 25 листопада. Переглядів: 5926

Кожна людина хоча б раз у житті вимірював артеріальний тиск і в результаті отримував два показника. Однак не всім нам відомо, що вони означають і від чого залежать. У цій статті ми спробуємо розібратися, що означає верхнє і нижнє тиск людини.

Що значить верхнє і нижнє тиск людини?

Артеріальний тиск — результат роботи серця як складового органу для перекачування крові по судинах. Тиск при скороченні серцевого м’яза і виштовхуванні крові в аорту отримало назву систолічного або верхньої межі. Саме верхній тиск вважається критичним показником, за яким визначають наявність відхилень і збоїв в роботі організму.

Тиск в той момент, коли стінки шлуночка розслабляються, а клапан аорти закривається, отримало назву діастолічного або нижньої межі. Ось що означає нижній тиск. Його поріг має менше значення і може вказувати на наявність хронічної гіпертонії.

Фактори, що впливають на показники тиску

Основними факторами, що впливають на зміни артеріального тиску, в медицині вважають вік, вага і зріст людини. Про це говорять численні дослідження, що проводяться в цій галузі. Так, наприклад, вчені стверджують, що у людей повної статури підвищення артеріального тиску можливо в 90% випадків. У той час як худорляві цьому явищу схильні до всього лише на 10%.

Також вважається, що до підвищеного тиску більш схильні люди в похилому віці. Однак останнім часом спостерігається тенденція омолодження цього фактора: часто тиск підвищується у людей вікової категорії від 20 до 30 років, а також у підлітків.

Однак на цьому чинники, що впливають на зміни в тиску, не закінчуються. Існує і ряд зовнішніх обставин, що мають взаємозв’язок з пониженням або підвищенням артеріального порога. До них відносяться:

  Фізичні навантаження; інтенсивна мозкова діяльність; порушення сну; метеорологічні умови; живлення; вживання алкогольних напоїв і тютюнопаління; стресові ситуації.

Зміна тиску у людини протягом дня в межах 30-40 мм ртутного стовпа вважається нормальним явищем. Так, наприклад, після пробудження тиск трохи нижче, ніж у фазі активної роботи організму. Цікавим фактом є те, що в період менструального циклу тиск у жінок значно знижується. А в період настання менопаузи воно може змінитися від нормальних кордонів в більшу сторону.

Тиск людини: норма за віком

У медицині є певний показник фіксованого значення артеріального тиску — це 120/80 і 135/85. Якщо у вас такі показники тиску, ви можете бути спокійні за своє здоров’я. У деяких молодих людей і підлітків нормою тиску може вважатися 90/60 мм ртутного стовпа.

Основною величиною, на яку робиться упор в вимірюванні артеріального тиску, прийнято вважати вікові норми.

Таблиця норми тиску у людини за віком

Як видно з таблиці, з віком нормальний тиск зростає. Це пов’язано зі зношуванням м’язів серця, ослабленням його роботи і витончення стінок судин.

Зміна тиску в більшу сторону в медицині називають гіпертонією. Розрізняють декілька ступенів захворювання:

  До 160/100 мм рт. ст. — 1 ступінь; до 180/110 мм рт. ст. — 2 ступінь; більше 180/110 мм рт. ст. — 3 ступінь.

Зниження тиску до відміток 100/60 і 95/60 в медицині означає, що у людини можливий розвиток гіпотонії.

Як перевірити тиск?

При вимірюванні артеріального тиску варто враховувати той факт, що в різних артеріях воно буде відрізнятися. За стандартну одиницю прийнято вважати тиск, який утворюється в передплечовій артерії. Вимірюється воно за допомогою спеціального приладу під назвою тонометр. Він буває двох видів: механічний (ручний) і автоматичний.

Якщо ви перший раз вимірюєте собі тиск, то для обчислення найбільш точного результату необхідно перевірити його на обох передпліччях, так як показники можуть відрізнятися в межах 10 мм рт. ст. За основу беруть ту руку, де тиск вище.

Для отримання достовірних результатів при перевірці тиску дотримуйтесь наступних правил:

  Вимірюється АТ тільки в спокійному стані людини: Посидьте ви деякий час, відновіть дихання, нормалізує пульс; виключіть можливий вплив зовнішніх факторів на чистоту виміру (гучний шум, вібрацію); перед виміром тиску протягом години не вживайте в їжу ніяких продуктів, особливо кавових напоїв, а також бажано утриматися від куріння; займіть сидяче положення, розслабте м’язи тіла, що не схрещуйте ноги; звільніть передпліччя, на якому буде вимірюватися АТ, від одягу; утримайтеся від будь-яких розмов і рухів тіла.

При вимірі тиску механічним тонометром всю процедуру потрібно проробляти самостійно. Детальний опис процесу можна знайти в інструкції. Щоб заміряти тиск автоматичним тонометром, все, що вам потрібно зробити, це просто одягнути манжет на руку. Прилад сам накачає повітря і відобразить отримане значення на циферблаті.

Що робити при тиску?

Якщо ви виявили у себе тиск з відхиленням від норми, то приймати будь-яких заходів щодо самостійного лікування категорично не можна. Для того щоб встановити точні причини його зниження або підвищення, зверніться за допомогою до терапевта або кардіолога. Після встановлення причин відхилення тиску від норми лікар призначить відповідне лікування і прийом лікарських засобів.

Отже, підбиваючи підсумки, можемо зробити висновок, що зміна тиску залежить від безлічі факторів, що впливають. Тому бити тривогу заздалегідь не варто, тим більше не займайтеся самолікуванням, не з’ясувавши причини. Кращим виходом стане консультація з лікарем. Будьте здорові!

Читайте інші цікаві рубрики

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...