Вплив мови розвиток дитини


Догляд за дитиною, Підготовка дітей до школи / Вторник, Март 27th, 2018
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Вплив мови батьків на розвиток інтелекту дитини

Організація мовлення значно впливає на розвиток інтелекту дитини, на сприйняття світу, на розвиток мовлення, логіки, думки. У т. Ч. Мова є одним із способів виховання. Важливо висловлювати в мові те, що хочемо висловити, що не підміняли свої справжні бажання на відповідні словесні штампи. Мамам потрібно намагатися чітко висловлювати свої бажання і емоції, оскільки діти дуже чуйно відчувають підступність. Це дуже деструктивно впливає на дітей, і в цілому на все виховання.

1. Говорити треба простіше і точніше. Нескінченні монологи дітям не доступні для розуміння.

2. Діти не можуть оцінити іронію, сарказм, складнопідрядні речення. У них немає поняття переносного сенсу.

3. Не задавайте дітям недоречних питань. Потрібно розуміти, на що він може дати відповідь, а на що не може. Особливо це відноситься до не говорить дітям.

4. При дитині розмовляти на хорошому мовою, в даному випадку — російською. Мова має бути правильний, без слів-паразитів, без кльово, круто і т. Д.

5. Краще йде вивчення мови в групі. Діти, які обертаються в великому колективі, значно краще розмовляють, мають значно менше логопедичних порушень, в порівнянні з дітьми, які спілкуються тільки з мамою і татом.

6. Звернення до дітей з проханням має бути в позитивної формі. Якщо ви щось стверджуєте, то ви повинні бути впевнені в тому, що ви говорите. Інакше ви починаєте плутати дитини. Ваша інтонація, ваш розум повинні саме стверджувати. Наприклад, ствердно звучить: Ми йдемо спати. А: ми йдемо спати? — є сумнів. Це недоречне запитання.

7. Грамотно перетворюйте своє бажання в прохання. Фраза: чи не наллє ви мені чаю? вимагає відповіді не наллю. Краще сказати налийте, будь ласка, чай. Манера часто використовувати частки не дітей дуже сильно плутає. Фраза: я хочу чай і зовсім не є проханням, це констатація свого бажання і тільки. Питання: чи можна мені чай? вимагає відповіді можна (або не можна). Це всього лише питання про можливість отримати чай, але не спонукання до дії.

Якщо ми не підтримуємо цих правил, то ми сильно плутаємо дітей нагромадженнями мови. Як у відомому мультфільмі: Чи не буде такий ласкавий шановний джин? .

Галина Елтонская, науковий керівник Центру Мамин Дом

Авторські права на Мамин Дом

4.4. Мова як основа мислення

Мова дуже рано включається в процес розумового розвитку дитини. У дітей перших років життя мова надає важливе вплив на розвиток відчуттів і сприймань, сприяє формуванню мислення. У дорослої людини мова, так чи інакше, бере участь у всіх його психічних процесах, пізнавальної діяльності, мисленні, пам’яті та ін.

Відомо, що у дітей з порушенням мовлення може сповільнитися інтелектуальний розвиток. Дослідники стверджують, що мовні порушення (в тому числі і загальне недорозвинення мови), у дітей із затримкою психічного розвитку або розумовою відсталістю зустрічаються набагато частіше, ніж у дітей з нормальним інтелектом. Отже, ЦНС грає величезну роль в мовному розвитку дитини.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

З іншого боку, у дитини із загальним недорозвиненням мови часто відзначаються відхилення у розвитку його психічних функцій: уповільнення темпів психічного розвитку, гностичних розумових процесів, аномальний розвиток емоційно-вольової сфери, характеру, а іноді і особистості в цілому. Тому прийнято розглядати мовну недостатність в тісній єдності з особливостями психічного розвитку дитини.

У 1982 році англійський учений Р. Сперрі був удостоєний Нобелівської премії за дослідження, які показали, що кора лівої півкулі відповідає за вербальні операції і мова. Це слід розуміти так, що лівопівкульні структури забезпечують найважливіші — аналітичну та абстрактно-логічний — складові мовної функції. Ліва півкуля відповідально за розуміння мови, за виконання рухів і жестів, пов’язаних з мовою, за математичні розрахунки, інтерпретацію символічних понять. У міру розвитку лексико-граматичної сторони мовлення, дитина опановує такими інтелектуальними операціями, як порівняння, аналіз і синтез, що лежать в основі абстрактного мислення.

Кора ж правої півкулі контролює виконання невербальних функцій. Вона управляє інтерпретацією зорових образів, просторових взаємин, розпізнаванням предметів, але не дозволяє висловити це словами. Крім того, права півкуля визначає сприйняття музики.

3. Що впливає на розвиток мови

Фактори, що впливають на розвиток мови

Перші слова дитина вимовляє в кінці першого року життя. Як правило, у дівчаток 11-12 місяців в активному словнику є близько 10 слів. Хлопчикам перші слова приходять дещо пізніше — в мовному розвитку дівчинки випереджають хлопчиків приблизно на 3 — 4 місяці. Але той чи інший період у розвитку мови може наступити в різний час. Рівень фізичного розвитку дитини, стан його нервової системи, вплив мовного середовища — все це або стимулює, або гальмує формування його мови.

Слухове увагу
Стрімкий розвиток мовного слуху може гальмувати всі види слухової чутливості. Звуковисотний, музичний слух розвивається зазвичай значно повільніше, ніж фонематичний. Це відбувається тому, що дорослі набагато частіше розмовляють з дитиною, ніж слухають з ним музику або співають.

У ранньому віці необхідно потурбуватися розвитком слухового уваги дитини. Починаючи з 6 — 7 місяців він повинен визначати напрямок звуку (дзвіночка, брязкальця). Потрібно продемонструвати малюкові, як вони звучать, а потім він повинен це повторив. Обов’язково потрібно давати дитині слухати музику. Уже в період гуління, почувши музику, він пожвавлюється, починає підспівувати, стукає ручками, ніжками. В кінці першого року життя дитина правильно реагує на багато звернені до нього слова. Коли говорять: Покажи носик, Зроби ладушки, Де мама? — малюк показує ніс, ляскає в долоні, шукає очима маму.

Він чутливий до інтонації, адекватно реагує на питання і вигуки, на строгий тон і похвалу. Дорослі повинні стежити за своєю мовою, за правильністю та чіткістю у вимові звуків, за ритмом і темпом мови, так як вони дають матеріал для наслідування.

Моторне розвиток
Мовне розвиток дитини не можна відокремити від його моторного розвитку. Між ними існує дуже сильний зв’язок. Тому для гарного мовного розвитку малюк потребує таких іграх, які включали б навантаження для всіх п’яти органів почуттів і всіх м’язів тіла.

При цьому треба знати, що дитина не відразу починає контролювати руху всіх своїх м’язів, і йому потрібно допомогти навчитися робити це. Рухи дрібних м’язів починають контролюватися пізніше, ніж руху крутих м’язів.

Після 6 — ти місяців необхідно звернути особливу увагу на артикуляционную моторику. Наприклад, дитина посміхається — активізуються м’язи губ. Чим раніше дитина навчиться клацати мовою, прісасиваясь мову до неба, тим швидше в його промові з’являться звуки, що вимагають верхнього підйому мови (ш, ж, л, р).
Рівень розвитку мовлення знаходиться також в прямій залежності від ступеня сформованості тонких рухів пальців рук. Тому вже з 4 — 5 місяців необхідно приділяти увагу тренуванням пальців рук (масажу кистей рук, кожного пальця, кожної фаланги). Розминати і погладжувати протягом 2 — 3 хвилин щодня. А з 10 місяців підключають і активні вправи для пальців рук: малюки повинні катати невеликі м’ячі, грати кубиками, пірамідками, вчитися перекладати невеликі предмети з однієї купки в іншу.

Як можна раніше необхідно привчати дитину до самостійності. Помічено, що діти, які, так би мовити, можуть обслуговувати себе самі, менше картавяг і сюсюкає, швидше переходять до пропозицій. Це і зрозуміло, адже такі вправи, як дії з ложкою, розстібання гудзиків і т. П. Відмінно розвивають дрібну моторику кисті.

Ось список основних сенсомоторних навичок, якими володіє добре розвинений дитина у віці приблизно 3-х років:

    Він добре відчуває своє положення в просторі і по відношенню до інших предметів; у нього хороша координація рухів; він розуміє відносини в просторі: далеко — близько, тому — вперед; у нього хороша постава і почуття рівноваги; він може і любить робити різні ритмічні рухи, любить танцювати; він може впізнати багато предметів на дотик; знає різницю між гаряче, холодно, тепло; розуміє, що існують різні кольори, форми предметів, різні звуки і фактури поверхонь; може підібрати різні речі за подібністю; у нього сформувалася координація очей — рука; йому знайомі такі поняття: довгий — короткий, маленький — великий, високий — низький, широкий — вузький, вгорі — внизу, твердий — м’який; він розрізняє запахи; дізнається різні звуки.

Такій дитині не страшні ніякі затримки мови. Він добре розвивається і з часом буде прекрасно говорити.

Інтелектуальний зростання
Звичайно, на мову дитини завжди впливає його інтелектуальне зростання. На побутовому рівні ми розуміємо це так: дурний дитина говорить погано, розумний — добре. Однак, багато батьків часто думають, що наші діти дурніші, ніж вони є, коли приймають за мовні помилки ті висловлювання, які просто відображають інший, ніж у дорослих, погляд на світ, свої думки з приводу слів, свої асоціації.

Як часто батьки в таких випадках поспішають виправити помилки в мові маляти, замість того, щоб дати йому подумати, і тим самим позбавляють його можливості розвиватися. Кожен раз, коли дорослий з висоти своїх позицій вчить дитину толу, що він міг би відкрити для себе сам, він позбавляє малюка можливості зрозуміти це явище до кінця. (Ж. Піаже. Мова і мислення дитини.)

Емоційний розвиток
Уміння говорити тісно пов’язане у дитини і з емоційним розвитком. Емоційні контакти з дорослим надають стимулюючий вплив на становлення мовної функції завдяки тому, що викликають у дитини бажання говорити так. як каже дорослий.

Діти, які добре ставляться до себе, відчувають свою значущість для оточуючих, захищеність, емоційний зв’язок з батьками, завжди добре говорять. А от дітям, які пережили багато прикрощів, хвороб і стресів, буває важко навчитися говорити.

Затримку в мовному розвитку може викликати і зміна звичної обстановки, наприклад, переїзд з будинку в будинок або розлука з людиною, який раніше доглядав за малюком. Далі занадто жорстке привчання до горщика і до охайності може зробити навколишній світ незатишним для малюка. Він буде боротися з цим світом своїм небажанням говорити.

Спілкування
Але головним фактором, що визначає мовний розвиток дитини, є його бажання і вміння спілкуватися з людьми. Адже мова існує не тільки для того, щоб висловити думки і емоції, але і просто, щоб підтримати приємну розмову. І про це знають вже найменші діти.

Часто можна спостерігати, як малюк, який ледве освоїв перші слова, вже заводить на вулиці світський розмову з іншою дитиною або дорослою людиною. Звичайно, немає сумнівів в тому, що така дитина буде добре розвиватися в мовному відношенні: у нього є бажання висловитися і він може вже на своєму рівні поспілкуватися з іншими людьми. Сформувати цей навик йому допоможе тільки приклад батьків: їх реакції і поведінку під час розмови.

Чим більше батьки займаються з дітьми, чим більше розвиваючих ігор вони використовують, а також звертають увагу дитини на навколишні предмети, детально розповідають про них, тим більше нових слів запам’ятовує дитина, а відтак розвивається його мовна функція.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...