Зорове сприйняття дітей дошкільного віку


Діти дошкільного віку, Діти шкільного віку, Триместри / Вторник, Январь 2nd, 2018
Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Психологія

Особливості зорового сприйняття у дітей дошкільного віку, що мають ЗПР

Це цікаво: Адаптація в педагогіці

Особливості сприйняття дітей з ЗПР обумовлені порушенням функції пошуку; якщо дитині заздалегідь невідомо, де знаходиться потрібний предмет, йому буває важко його виявити. Це пояснюється тим, що сповільненість впізнання не дозволяє дитині швидко обстежити безпосередньо навколишню дійсність. Особливо слід відзначити недоліки просторового сприйняття, яке формується в процесі складної взаємодії зору, рухового аналізатора і дотику. Це в взаємодія складається у дітей з ЗПР з запізненням і довго виявляється неповноцінним.

Істотним недоліком сприйняття у цих дітей є значне уповільнення процесу переробки надходить через органи почуттів інформації. В умовах короткочасного сприйняття тих чи інших об’єктів або явищ багато деталей залишаються «несхваченнимі», як би невидимими. Дитина з затримкою психічного розвитку сприймає за певний час менший обсяг матеріалу, ніж його нормально розвивається одноліток.

Відмінності між дітьми з затримкою психічного розвитку та їх, нормально розвиваються однолітків стає все більш вираженим у міру ускладнення об’єктів і погіршення умов сприйняття.

Швидкість сприйняття у дітей із затримкою психічного розвитку стає помітно нижче нормальної для даного віку фактично при будь-якому відхиленні від оптимальних умов. Така дія надають мала освітленість, поворот предмета під незвичним кутом, наявність по сусідству інших аналогічних предметів. Ці особливості були чітко виявлені в дослідженні, проведеним П. Б Шамне.

Якщо на дитину з затримкою психічного розвитку одночасно діють кілька чинників, що ускладнюють сприйняття, то результату виявляється значно гіршим, ніж це можна було припустити, виходячи з їх незалежного дії. Правда, взаємодія несприятливих умов має місце і в нормі, але воно не настільки значно.

Особливості сприйняття дітей з затримкою психічного розвитку обумовлені також і порушенням функції пошуку. Якщо дитині заздалегідь невідомо, де знаходиться потрібний предмет, йому буває важко його виявити. Це почасти відзначається тим, що сповільненість впізнання не дозволяє дитині швидко обстежити безпосередньо довколишній простір. Позначається також відсутність методичності пошуку.

Є також дані, що вказують на те, що діти із затримкою психічного розвитку відчувають труднощі при необхідності вичленувати окремі елементи з об’єкта, який сприймається як єдине ціле. Повільність процесів сприйняття, безсумнівно, повинна враховуватися при навчанні дітей з ЗПР (при поясненні матеріалу, показі картинок і т. Д.).

Таким чином, зорове сприйняття, залишаючись керованим, осмисленим, інтелектуальним процесом, спираючись на використання фіксованих в культурі способів і засобів, дозволяє глибше проникнути в навколишнє і пізнати складніші боку дійсності. Без сумніву діти з ЗПР, маючи низький рівень розвитку сприйняття, потребують корекційної роботи, яка вимагає залучення різноманітних прийомів і методів.

Залиште свій коментар:

Аня
Сприйняття: Причини порушеного сприйняття у дітей із ЗПР: 1. При ЗПР порушена інтегративна діяльність кори головного мозку, великих півкуль і, як наслідок, порушена координована робота різних аналізаторних систем: слуху, зору, рухової системи, що веде до порушення системних механізмів сприйняття. 2. Недоліки уваги у дітей з ЗПР. 3. Недорозвинення орієнтовно-дослідницької діяльності в перші роки життя і, як наслідок, дитина недоотримує повноцінного практичного досвіду, необхідного для розвитку його сприйняття. Особливості сприйняття: # 168; Недостатня повнота і точність сприйняття пов’язана з порушенням уваги, механізмів довільності. # 168; Недостатня цілеспрямованість і організованість уваги. # 168; Повільність сприйняття і переробки інформації для повноцінного сприйняття. Дитині з ЗПР потрібно більше часу, ніж нормальній дитині. # 168; Низький рівень аналітичного сприйняття. Дитина не обдумує інформацію, яку сприймає ( «бачу, але не думаю».). # 168; Зниження активності сприйняття. У процесі сприйняття порушена функція пошуку, дитина не намагається вдивитися, матеріал сприймається поверхово. # 168; Найбільш грубо порушені більш складні форми сприйняття, що вимагають участі декількох аналізаторів і мають складний характер — зорове сприйняття, зорово-моторна координація. Завдання дефектолога полягає в тому, щоб допомагати дитині з ЗПР упорядкувати процеси сприйняття і вчити відтворювати предмет цілеспрямовано. На першому навчальному році навчання дорослий керує сприйняттям дитини на занятті, в більш старшому віці дітям пропонується план їх дій. Для розвитку сприйняття матеріал дітям пропонується у вигляді схем, кольорових фішок.

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...

Зорового сприйняття

Розкладає послідовні картинки по порядку (за сюжетом)

Зорове сприйняття — сукупність процесів побудови зорового образу навколишнього світу, зорових систем.
Подання про зоровому сприйнятті як про складне системному акті базується на теорії функціональних систем П. К. Анохіна, теорії психофізіологічних основ психічних процесів Б. М. Теплова і Е. Н. Соколова, теорії розвитку вищих психічних функцій Л. С. Виготського, теорії єдності навчання і психічного розвитку дитини П. П. Блонського і В. В. Давидова, теорії діяльності С. Л. Рубінштейна і О. М. Леонтьєва, теорії системної організації психічних процесів Б. Г. Ананьєва і Б. Ф. Ломова. Відповідно до цих теорій зорове сприйняття розглядається як процес, що включає аттенціонние (увага), мнемонічні (пам’ять), розумові, емоційні та інші компоненти. Незважаючи на існування різних понять зорового сприйняття можна виділити одне зорове сприйняття — складна системна діяльність, що включає сенсорну обробку візуальної інформації, її оцінку, інтерпретацію і категоризацію.

Зоровий аналізатор.

Анатомо-фізіологічною основою ЗВ є зоровий аналізатор.

Анатомічна будова зорового аналізатора: периферичний відділ, провідникової, центральний відділ. Функції (фізіологічна основа):

1.бінокулярное зір — здатність очі зливати зображення від кожного ока єдине ціле, формується до 2-х років, поєднується до 8-12 м а) завдяки його наявності людина бачить предмети об’ємними і рельєфними; б) сприймає предмет і його частини віддалено. Перевіряється розбиттям зображення на частини: 1 оці 1, іншому 2-е, Rt — єдине зображення. 2.стереоскопіческое зір — вищий прояв бінокулярного зору, глибинне зір; 3.Периферический зір (поле зору, нічний) — все простір, одночасно сприймається одним оком (к-ть предметів, які людина бачить справа / зліва від себе, в той час як погляд спрямований вперед). Може бути звуженим в різноманітних варіантах за величиною і напрямком (залежить від ступеня і місця ураження очного дна / зорових шляхів і центру в м м).

Вікові особливості зорового сприйняття у дітей дошкільного віку.

Дитинство: реакція на світло, формування прослеживающих рухів очей, формування зорового зосередження, фіксація предмета, сприйняття кольорів, бінокулярна фіксація, зорове сприйняття форми і величини.

Ранній вік: взаємозв’язок з розвитком предметної діяльності і промовою, впізнавання предметів за формою і величиною, в процесі з хапання і маніпулювання з ними, перехід до зорової орієнтуванні.

Дошкільний вік: засвоєння системи сенсорних еталонів, виділення властивостей і відносин об’єктів за допомогою перцептивних дій, узагальнення на основі виділеного властивості, визначення місця предмета або ознаки в ряду інших, просторова орієнтування на основі просторових властивостей і відносин предметів, розвиток цілісного сприйняття.

ПРО НАС
Для чого ми зробили це?

Нам ніколи шукати потрібну інформацій про дітей на різних сайтах. Ми цінуємо своє і ваш час.

Ми вирішили зібрати на Logoped-forum. ru кращих фахівців, у яких займалися наші діти, діти наших знайомих, і рекомендованих нашими відвідувачами. А також створити сторінки де можна не тільки прочитати корисне про дітей, а й поспілкуватися батькам з фахівцями, обговорити проблеми своїх дітей. Ласкаво просимо на Logoped-forum. ru.

Розвиток зорових функцій у дітей дошкільного віку за допомогою спеціальних ігор та вправ

Бесіда, тестові завдання, дидактичні ігри, висновок офтальмолога

Для всебічної допомоги дітям з # xa0; порушенням зору необхідно створити всі необхідні умови для розвитку їх зорових функцій.

Процес формування якості концентрації, стійкості і # xa0; перемикання уваги, зорового пошуку, цветоразличения, розвитку бінокулярного зору і # xa0; окорухових функцій реалізується з # xa0; допомогою різного дидактичного матеріалу, що використовується на корекційних заняттях тифлопедагога і # xa0; системи спеціально підібраних ігор і # xa0; вправ на розвиток всіх зорових функцій.

Ігри та # xa0; вправи на розвиток зорової уваги, пошуку і # xa0; бінокулярного зору:

«Що знаходиться на картині близько від тебе, подалі, дуже далеко. Чи однакові ці предмети за величиною і # xa0; чому »; «Склади ціле з частин»; «Обведи по контуру і # xa0; розфарбуй»; «Знайди однакові предмети по одному, двох, трьох ознаками (кольором, формою, величиною)»; «Подивися на свій палець, а # xa0; потім в # xa0; вікно (на найдальший кут кімнати) в # xa0; протягом 10 сек.»; «Дізнайся предмет по контуру і # xa0; силуету»; «Влуч у # xa0; мета»; «Проведи рівну лінію олівцем по центру дороги».

Ігри та # xa0; вправи на розвиток окорухових функцій і # xa0; розширення поля зору:

Зорове сприйняття дітей дошкільного віку

«Пройди по лабіринту»; «Назви предмети праворуч-ліворуч, зверху-знизу, не повертаючи голови»; «Простеж поглядом за рухом промінчика ліхтаря»; «Знайди на картинці заданий об’єкт»; «Намалюй очима коло за годинниковою і # xa0; проти годинникової стрілки»; «Що далі, що ближче (на картині, в # xa0; приміщенні і # xa0; на вулиці)» [9, с. 138].

Ігри на розвиток сприйняття кольору і # xa0; цветоразличения:

Зорове сприйняття дітей дошкільного віку

«Склади кольори веселки по порядку»; «Що неправильно розфарбував художник на картині?»;

Зорове сприйняття дітей дошкільного віку

«Виклади цветоряд від самого світлого до самого темного»;

Зорове сприйняття дітей дошкільного віку

«Знайди всі предмети однакового кольору в # xa0; навколишньому просторі»; «Змішай кольору і # xa0; отримай новий»; «Знайди всі тони одного кольору»; «Збери букет холодних і # xa0; теплих тонів».

Зорове сприйняття залежить від зорових функціональних можливостей, сенсорного досвіду дітей і # xa0; особистісних якостей. На корекційних заняттях завдання носять ігровий характер. Необхідно дотримуватися послідовність в # xa0; засвоєнні сенсорних еталонів і # xa0; зв’язків між ними всередині кожної системи і # xa0; потім між системами (зразок, пошук еталона, впізнавання, називання об’єкта і # xa0; його властивостей, співвідношення, локалізація, узагальнення, класифікація і # xa0; використання в # xa0; діяльності).

Все це включається в # xa0; виконання простих завдань і # xa0; з ускладненням, з # xa0; використанням зору і # xa0; дотику. Це збільшення числа варіантів (форми, кольору, розміру, фактури, розташування об’єктів) з # xa0; роботою за картками. Дидактичні ігри і # xa0; вправи сприяють придбанню інформації про # xa0; різних просторових об’єктах навколишнього середовища, про # xa0; напрямках і # xa0; відстанях; а # xa0; також розвивають орієнтування в # xa0; мікропросторі і # xa0; вміння змінювати положення об’єктів на 90, 180 градусів.

В результаті такої корекційно-розвиваючої роботи спостерігається істотне поліпшення всіх зорових функцій у # xa0; дітей з # xa0; різними порушеннями зору, розвивається зорову увагу і # xa0; пошук, а # xa0; також всі пізнавальні і # xa0; психічні процеси дитини.

# Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Дружиніна # xa0; Л. # xa0; А. # xa0; Корекційна робота в # xa0; дитячому садку для дітей з # xa0; порушенням зору: Методичний посібник. # Xa0; — М. Видавництво «Іспит», 2006. # xa0; — 159 с.; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Єрмаков # xa0; В. # xa0; П. Якунін # xa0; Г. # xa0; А. # xa0; Основи тифлопедагогіки: Розвиток, навчання і # xa0; виховання дітей з # xa0; порушеннями зору. # Xa0; — М. Гуманит. изд. Центр Владос, 2000. # xa0; — 240 с. # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Жохов # xa0; В. # xa0; П. Кормакова # xa0; І. # xa0; А. Плаксина # xa0; Л. # xa0; І. # xa0; Реабілітація дітей, які страждають співдружніх косоокістю і # xa0; амблиопией: Методичний посібник. # Xa0; — М. Всеросійське товариство сліпих, 1989. # xa0; — 54с.; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Малєва # xa0; З. # xa0; П. # xa0; Підготовка дітей дошкільного віку з # xa0; порушенням зору до # xa0; плеопто-ортоптичного лікуванню. # Xa0; — М. Парадигма, 2009. # xa0; — 127 с. ; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Нікуліна # xa0; Г. # xa0; В. # xa0; Охороняємо і # xa0; розвиваємо зір. С-Пб. «Дитинство-Прес», 2002. # xa0; — 128 с.; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Нові підходи в # xa0; корекційній роботі з # xa0; дітьми, які мають порушення зору. Під ред. Т. # xa0; А. # xa0; Тюхалкіна. # Xa0; — Горький, 1989. # xa0; — 88 с.; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Навчання і # xa0; корекція розвитку дошкільників з # xa0; порушеним зором / Методичний посібник. # Xa0; — С-Пб. «Освіта», 1995. # xa0; — 46 с.; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Плаксина # xa0; Л. # xa0; І. Григорян # xa0; Л. # xa0; А. # xa0; Зміст медико-педагогічної допомоги в # xa0; дошкільному закладі для дітей з # xa0; порушенням зору. # Xa0; — М. Видавництво Місто », 1998. # xa0; — 56 с.; # Xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; # xa0; Програми спеціальних (корекційних) освітніх установ IV виду (для дітей з # xa0; порушенням зору). Програми дитячого садка. Корекційна робота в # xa0; дитячому садку / За ред. Л. # xa0; І. # xa0; Плаксін. # Xa0; — М. Видавництво «Іспит», 2003. # xa0; — 256 с.

Схожі статті

Ротару :В 70 лет выгляжу на 45 благодаря простой методике...
Почему все аптеки молчат? Грибок ногтя боится как огня дешевого...
Алкоголику вместо кодирования подсыпьте незаметно 3-4 капли обычной…
Соломія Вітвіцька: живіт втягнувся за добу, вийшло 22 кг жиру! Їла це ...
Заросли папиллом на шее и в подмышках - признак наличия у вас...